Tablet z Číny?

Stejně jako v každém odvětví, i u tabletů se výrobci snaží bojovat několika způsoby. Prvním je kvalita – pokud přijdou s kvalitním zařízením, o prodeje většinou nemusí být nouze. Druhým je inovace – pakliže zařízení nabídne něco, co dosud na trhu nebylo a dokáže to uživateli zpříjemnit život, také se o prodeje bát nemusí. Jestliže však někdo nedokáže nabídnout jedno ani druhé, přijde na řadu třetí cesta, jak nalákat zákazníky – nízká cena. Jak si však povíme, jedná se o velice záludnou věc.

Levné tablety z Číny

Jak asi tušíte, většina levných tabletů se vyrábí a dováží z asijského centra veškerého levného zboží, Číny. Díky tomu, že je operační systém Android volně dostupný, nebrání výrobcům nic v tom, aby vytvořili levný tablet a nahráli do něj bez jakéhokoliv omezení perfektní operační systém, jakým se Android za poslední roky stal.

Problém však nastává, když si podobný tablet chcete pořídit zrovna vy. Jistě, velice nízké ceny jsou opravdu lákavé a třeba zařízení nechcete na to, abyste na něm hráli nejnovější hry a pouštěli FullHD videa. Přesto právě u čínských tabletů ani nejzákladnější funkce nebývají samozřejmostí. S cenou jde dolů kvalita naprosto všeho a vy nakonec můžete zjistit, že jste si sice levně, ale nakonec vlastně draze pořídili kus plastu pokrytého sklem.

Nekvalitní či vadný výrobek a těžká cesta zpět

Dejme tomu, že tablet zvládne vše, co výrobce slibuje. Za několik tisíc dostanete tablet, který vydrží sotva několik hodin (na velkou a kvalitní baterii nejsou peníze), bude mít odporový displej (u moderních přístrojů již prakticky nepoužívaný) s nízkým rozlišením a jednojádrový procesor ve společnosti s několika MB RAM. Mnoho lidí si však neuvědomuje, že právě tato kombinace sice může fungovat, rozhodně však neposlouží k vaší spokojenosti.

Ani nejzákladnější úkony nebudou probíhat v pořádku. Neustále budete čekat na to, až se tablet rozsvítí, až zareaguje na váš pohyb nebo až se spustí aplikace. Řeknete si, že několik vteřin čekání za úsporu v řádu stovek či tisíců stojí. Pak se vám ale aplikace rozběhne a bude se sekat takovým způsobem, že bude vše zcela nepoužitelné. I zde si můžete říct, že máte tablet hlavně na filmy a internet. Zkusíte si tak spustit nějaký ten film – na nekvalitním displeji nejenže si video náležitě neužijete, ale mnohdy ani tak základní činnost, jakou přehrávání videa bezesporu je, nepojede plynule. Zklamání bude na místě a vy si budete připadat, jako byste několik tisíc právě vyhodili z okna.

To jsme si popsali lepší situaci, kdy tablet v „pořádku“ funguje. Nezřídka kdy se však stane, že vám pošta přiveze zařízení z Číny, vy ho rozbalíte, nabijete a pokusíte se ho spustit. Nic se nestane. Rozhodnete se tedy tablet reklamovat, jenže podmínky jsou v Číně nastaveny naprosto odlišně od těch českých.

Pakliže nenarazíte na opravdu seriózní podnik (což se u opravdu nejlevnějších tabletů nestává příliš často), budete mít problémů nad hlavu. Na dopisy majitel obchodu nebude reagovat, do Číny si výlet asi těžko uděláte a soudní spor je to poslední, co byste v podobném případě kvůli stroji za několik tisíců chtěli uskutečnit. Můžete se pak už jen poplácat po rameni a použít tablet třeba jako podtácek pod šálek hořké skutečnosti.

Závěrem

Ne vše je zlato, co se třpytí. Rozhodně pak ne, když se to třpytí za třetinovou cenu oproti obdobným tabletům na trhu a je to z Číny. Nechceme tímto kategoricky odsuzovat všechny čínské tablety – pakliže si dáte záležet a budete mít trochu štěstí, černého Petra si nevytáhnete a budete se svou levnou koupí spokojeni. Nabízí se tu pak jen otázka, proč vůbec riskovat.

Na tuzemském trhu se v poslední době objevila řada tabletů, které stojí podobně, ne-li dokonce stejně, jako levné čínské tablety a jsou o renomovaných výrobců elektroniky. A připlatit si několik set korun za to rozhodně stojí. Aneb znovu se potvrzuje jedno otřepané pravidlo – nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. U levných tabletů z Číny to platí dvojnásob. Mějte tedy na paměti, že se koupě podobného zařízení může krutě nevyplatit.