Třetím operačním systémem, jenž se na poli chytrých zařízení snaží prosadit, je Windows. Chorobně známý systém, který si v průběhu posledních dekád vydobyl jasnou pozici leadera mezi počítači a laptopy však nezvládá útok na horní příčky nijak slavně. Jeho systém se jak na mobilech, tak na tabletech příliš neuchytil a čekalo se na nové Windows 8. Ty totiž propojují svět klasických počítačů a tabletů díky jednomu systému. Jak se to Microsoftu u jejich referenčního tabletu povedlo, se podíváme právě nyní.

Na Surface se čekalo opravdu velice dlouho. Tablet, který by měl kompletně běžet na „velkých“ neosekaných Windows, tu měl jistě místo, ale nikdo netušil, jak takový experiment dopadne. Když se pak média doslechla, že bude stát tablet pouze $200 (něco kolem 4000 Kč), propuklo nespoutané nadšení. Situace se však rapidně změnila a vše je tak trochu jinak.

První věcí je, že tablet znatelně podražil a ani trochu se nepřibližuje částce, se kterou ho zpravodajství notnou dobu před vypuštěním spojovala. Další věcí je přijetí lidmi – tablet se ani zdaleka neuchytil podle původních představ a důvodů může být hned několik.

Operační systém Windows 8

Systém, na kterém tablet jede, je bezesporu jedním z nejlepších v současnosti. Trpí však jednou klíčovou věcí – snaží se spojit dva světy, které do té doby fungovali naprosto odděleně. V systému tak dochází na řadu kompromisů, které nevyhovují ani jedné, ani druhé straně. Je škoda, že právě Microsoft nedokázal vše vyřešit tak, aby Windows 8 neházela žádné klacky pod nohy svým uživatelům, bohužel se mu to nepovedlo.

Většina aplikací je stále spustitelná pouze skrz klasické prostředí Windows, které se prostě špatně ovládá (bez myši a klávesnice). A když už se aplikace spouští přes tabletové prostředí Metro, nejde vždy o úplně doladěnou záležitost. Surface tak trpí neduhy, jež mu samotný systém přináší a které se jistě časem zlepší. Otázkou však je, zda uživatelé vydrží a nepřejdou raději jinam.

Technické parametry

Samotné zařízení je přitom velice pěkné. FullHD displej o úhlopříčce 10,6“ jistě nikomu radost kazit nebude a ostatní parametry jako 4 GB RAM, procesor Intel Core 5 a grafický čip Intel HD Graphics 4000 jen doplňují fakt, že se jedná o velice povedené a funkční zařízení. Vždyť podobnou výbavu nemá ani většina průměrných laptopů.

Závěrečné hodnocení

Tablet Microsoft Surface je jednoznačně povedeným kusem hardwaru, který však doprovází dva velké problémy – vysoká cena a neúplně rozjetý systém (ve směru pro tablety). Nespornou výhodou je perfektní provázanost s vaším velkým systémem na PC či laptopu, otázkou pak je, zda se vám tyto výhody zdají dostatečně velké pro to, abyste raději nesáhli po iPadu či tabletu s Androidem.

Výhody:

  • Velký operační systém
  • Výborné technické specifikace
  • Skvělé zpracování
  • Řada povedených doplňků

Nevýhody:

  • Systém ještě není perfektně zaběhlý
  • Příliš vysoká cena
  • Neduhy velkého systému

Komentovat