Situaci, kdy se čínští výrobci předhánějí ve snaze co nejvíce srazit cenu tabletu dolů, si již před lety odbyl Android. Podobnou situaci nyní prožívá i Windows. Na aktuálně probíhajícím veletrhu v Hongkongu, kde právě čínští výrobci ukazují své novinky, byl představen nový tablet od společnosti Emdoor, jehož pořizovací cena nepřesáhne 65 dolarů.

Jedná se o tablet se 7“ displejem s rozlišením 124×600 bodů, 1 GB RAM paměti a 16 GB uložištěm. S velmi nízkou cennou pomohl hlavně procesor Intel Atom Z3735G. Nenechte se však mýlit, nejedná se o procesor s velmi nízkým výkonem. Intel však cenu tohoto čtyřjádrového procesoru nastavil tak nízkou proto, aby podpořit výrobu levných tabletů na běžících na platformě Windows. Ta je zase ve verzi 8.1 s Bingem nabízena zdarma.

Problémy však začnou postupně přicházet, podíváme-li se na ostatní vybavení tabletu. Nejhorším co na něm můžeme nalézt je displej, který již na fotografiích vypadá dost špatně a dívání do něj nebude zřejmě nejluxusnějším zážitkem. Výdrž baterie asi také příliš neoslní a na celém zařízení nalezneme pouze MicroUSB konektor určený pro napájení a výstup na sluchátka. Paměť zařízení zřejmě půjde navýšit externí kartou, ale to je asi tak vše.

Cena 65 dolarů je cena bez daně, a pokud bychom měli začít přepočítávat a odhadovat, mohli bychom dojít odhadem ke konečné ceně 1800 korun za kus i s daní. Pokud si přece jen budete chtít tento tablet zakoupit, zvažte svůj plán a raději si pár stovek navíc připlaťte alespoň za lepší a výkonnější displej. Ten je totiž jednou z nejdůležitějších částí celého zařízení a u tohoto přístroje svou funkci dobře plnit rozhodně nebude. A hlavně nezapomínejte, že se blíží čas Vánoc, kdy je všeobecně elektronika výrazně zlevňována. Takže bychom zde mohli uplatnit pořekadlo: Kdo si počká, ten se dočká.

Komentovat