Jak vybrat tablet?

Výběr toho správného tabletu může být někdy až nepříjemně složitou záležitostí. Pokud se chytrým zařízením nevěnujete pravidelně, je vcelku pravděpodobné, že se ve změti různých systémů, zařízení, značek, technických parametrů a bůh ví, čeho dalšího, ztratíte. My vám tedy přinášíme podrobný návod, podle kterého byste měli v případě výběru tabletu postupovat.

Určete si priority

Práce, zábava nebo obojí? I to je důležité si na začátku stanovit.

Jako první věc, kterou musíte před výběrem nového tabletu udělat, je definování si toho, co s ním budete dělat. Chcete si na něm po večerech pouštět filmy? Chcete si ho pravidelně brát do školy a dělat si na něm poznámky? Chcete ho mít jako herní zařízení pro své děti? Nebojte se vypsat všechny věci, které vás napadnou na papírek a vše pěkně promyslet. Přeci jenom se jedná o investici v řádech tisíců a s tabletem budete chtít vydržet nějaký ten pátek. Prvotní určení priorit je tak naprosto klíčové.

Sedmipalcový tablet Nexus 7.

Sedmipalcový tablet Nexus 7.

Velikost – menší vs. větší tablety

Jakmile budete mít jasno v tom, co budete chtít s chytrou plackou dělat, můžete se pustit do samotného výběru tabletu. Jedním z nejdůležitějších parametrů každého podobného zařízení je bezesporu velikost. U tabletů jsou v podstatě dvě kategorie velikostí – menší a větší. Menší se vyznačují úhlopříčkou kolem sedmi palců a jedná se zejména o tablety pro ty, kteří budou chtít své zařízení nosit často a pravidelně ven.

Sedm palců pro cestovatele

Sedmipalcový displej je ideální volbou třeba do autobusu. Díky své velikosti se totiž vejde do každé kapsy ve vašem batohu a navíc je dostatečně velký na to, abyste na něm četli knihu, sledovali film či hráli nějakou tu hru. Tablety podobné velikosti jsou navíc velice lehké a vy vůbec nebudete vědět, že ho s sebou v tašce nosíte. Pakliže tedy hledáte něco na pravidelné nošení, sedm palců je právě pro vás.

Deset palců do domácnosti

Na druhé straně jsou tablety s úhlopříčkou kolem deseti palců. Tyto tablety jsou optimální do domácnosti či jako ekvivalent k notebooku. V současnosti se vyrábí celá řada tabletů, kde stačí jednoduše připevnit klávesnici a máte okamžitě jednoduchý tablet. Na deseti palcích se pak už velice pohodlně budete dívat na jakýkoliv film, budete moci prohlížet internetové stránky nebo si třeba procházet fotky z dovolené.

Nevýhodou je krom velikosti, která už zdaleka není tak kompaktní jako u sedmipalcových zařízení, i váha. Pokud byste se snažili tablet držet další dobu, začne být chytré zařízení v ruce pořádně znát. Není tak optimální, když si na něm třeba budete chtít číst knihu v metru. Tablet této velikosti je pak už znatelně cítit i v tašce a o možnosti dát ho kamkoliv už ani mluvit nebudeme. Desetipalcové zařízení je tak skvělou volbou pro ty, kterým má tablet doplnit třeba obývací pokoj. Pro cestovatele už tak parádní není.

Operační systém – Android, iOS či Windows?

Tablet od společnosti Microsoft s názvem Microsoft Surface

Tablet od společnosti Microsoft s názvem Microsoft Surface

Další klíčovou věcí během výběru tabletu je operační systém. Apple má u svých iPadů svůj jménem iOS, Google dodává do většiny ostatních systém jménem Android a Microsoft zase Windows. Každý ze zmíněných systémů má mnoho kladů a mnoho záporů.

iOS je jedním z nejjednodušších a nejintuitivnějších systémů vůbec. Vše u tabletů od Apple funguje na jedničku a co umí, to umí perfektně. Sledovat filmy, hrát hry, surfovat po internetu či poslouchat hudbu je tak jednoduché, jako nikdy. Pokud tedy nemáte v plánu svůj tablet jakýmkoliv způsobem upravovat a měnit, iOS je jasnou volbou. Ohromnou výhodou je navíc obchod s aplikacemi, kde je v současné době několik set tisíc aplikací, ze kterých si vybere naprosto každý.

Android je na druhou stranu velice uživatelský přístupný, co se do upravování týče. Od změny podoby systému, jednotlivých věcí na plochách či nastavení zvuků notifikací je zde možné a jednoduché. Pokud víte, co chcete, Android vám to umožní. Na oplátku si však bere to, že ne vždy musí pracovat perfektně a oproti třeba iOS dochází k více problémům. Stejně jako iOS však systém nabízí několik set aplikací, kde obrovské množství z nich je zdarma.

Tablet Samsung Galaxy Tab 10.2

Tablet Samsung Galaxy Tab 10.2

Windows jsou mezi tablety nováčkem a podle toho vypadá nejen systém, ale i obchod s aplikacemi. Oproti Androidu či iOS má aplikací opravdu málo. Systém je navíc stavěn jako univerzální věc pro tablety a počítače. Pokud tedy chcete mít na všech svých zařízeních stejný systém, kde vás nic nepřekvapí a vše bude pracovat podle očekávání, Windows jsou pro vás.

 

Solidní značka či čínský produkt?

Poslední – a pro mnoho lidí však nejklíčovější – věcí, na kterou se během výběru tabletu zaměříme, je cena. Každý má nějaké limity a je potřeba si uvědomit, zda hodláme za tablet utratit více než deset tisíc, nebo třeba jen tisíce čtyři. Přichází tak na řadu výběr mezi kvalitními výrobci a levnými výrobci převážně z Číny.

Tablet z Číny se vyplatí pouze cenou. Výrobek od ověřené značky přináší vysokou kvalitu zpracování a dodatečných služeb.

Zde jsou výhody a nevýhody jasně patrné – pokud si vyberete tablet od renomovaného výrobce, dostanete kvalitní přístroj a všechny služby k němu potřebné. Je však potřeba si připravit více peněz a mnohdy si připlatíte jen za samotnou značku.

Naopak tablety z Číny jsou znatelně levnější, ale na úkor kvality provedení (šetří se na všem od materiálů po komponenty) a dostupnosti služeb. Třeba reklamace v případě problémů bývá velice komplikovaná až nemožná. Je tedy potřeba mít na paměti, že za vyšší cenu si připlácíme nejen za značku, ale i za kvalitu a služby.